יום שבת, 27 באפריל 2013

כל אחד יכול לתקשר

כל אחד יכול לתקשר. ובעצם, כל אחד יכול לעשות הכל.
מדוע לא?
מה גורם לך לחשוב שאתה יכול או לא?
פיס פילגרים אמר :
"אם היית מבין עד כמה עוצמתיות הן מחשבותיך,לעולם לא היית חושב מחשבה שלילית אחת".
כבר דיברנו על כך שמחשבה מובילה לרגש ורגש מוביל לדיבור והדיבור מביא לפעולה,נכון?
מי שפיספס מסיבה כזו או אחרת את הפוסט, יכול לקרוא כאן על כח המחשבה .

מה חסר לך כדי להאמין שאתה יכול להיות יצירתי, שאת יכולה להצטיין במתמטיקה?
אז זהו, שדבר לא חסר. יש לך את הכל.

אפשר לשכנע אותך?
קצת על סינפסות
מקור המילה " סינפסות" : מקור המילה בשפה היוונית העתיקה : SYN  - יחד ; HAPTEIN - חיבור.
"לכל תא עצב יש אלפי שלוחות והוא מתקשר עם תאים אחרים דרךתחנות ממסר (במח האדם) הנקראות סינפסות.במוחנו מספר עצום של סינפסות ,בין 60-500 טריליון , משמע אינספור חיבורים בין תאי עצב " (מתוך הספר :"מסע אל ממלכות פנימיות" מאת ד"ר דינה איזן").
תפקיד הסינפסות הוא לעורר בנו חושים, מחשבות, רגשות,פעולות. מחשבה מפעילה את סינפסות הרגש, אצל כולם. למשל, אם אתם מתכוונים לצאת לטיול לחו"ל עם הילדים, המחשבה על הטיול מעוררת בכם רגש של התלהבות והתרגשות. מאידך,מחשבה שלילית גם מפעילה אצלכם רגש שלילי כלשהו, למשל, מריבה עם בן/בת הזוג ומחשבה על המריבה מעוררת סינפסה של רגש הכעס / אכזבה / תסכול וכיו"ב.

הסינפסות נוצרות על ידי "תרגול" מודע או לא מודע של דיבור / מחשבות / מעשים. מכאן, שהסינפסות יוצרות דפוסים / הרגלים , גם את אלה שלא משרתים אותנו יותר. לדוגמא : אדם נגמל מעישון. לפתע מגיע משבר כלשהו בחייו או שהוא מתמודד לפני אתגר, הוא עלול לחזור לסינפסה הישנה , למחשבה שעישון סיגריה מעורר בו רוגע (רוגע מזויף ) =רגש , ידליק סיגריה. מחשבה שנוצרה על ידי סינפסה מובילה ל-רגש שמוביל ל-פעולה. גם על מנת שאותו האדם ייגמל מעישון, היה עליו לאמץ לעצמו סינפסות חדשות על ידי תרגול ועבודה עצמיים. המתח שנוצר אצל אותו אדם הביא אותו לעישון הסיגריה . מכאן, שעל מנת להיפטר לחלוטין מהרגלים ישנים שכבר לא משרתים אותנו, דרושה עבודה עצמית לטווח ארוך אשר יכולה לקחת חודשים, לפעמים אף שנים. הכל תלוי כמובן בכל הרצון שלנו.

אוכל לתת דוגמא פשוטה על עצמי ואחר כך חישבו אתם באיזה תחום בחיים אתם רוצים לשנות דפוס מחשבתי / הרגל על מנת לשנות את חייכם לטובה.
במהלך כל חיי פחדתי מכל מקצועות המתמטיקה, כלכלה, ראיית חשבון . הדבר נובע מכך שכאשר הייתי תלמידת בי"ס יסודי, אבי, שלמד ברוסיה חשבון 15 שנה הכריח אותי בעל כורחי ללמוד חשבון, לעשות כמה שיותר תרגילים, לימד אותי חומר מתקדם כדי שאצליח יותר מכולם על מנת שהוא יוכל להתגאות בי, צעק עליי עד שבכיתי גם אם אמרתי שהמורה מלמדת בדרך אחרת אבל אבי היקר כמובן רצה שאפתור את התרגילים בדרך שלו כי אמר שהדרך שלו היא הנכונה. שנאתי את המקצוע הזה. אפשר לומר שגם היום אני לא בדיוק ממתלהבי מדעי המספרים. הגעתי לתיכון לקבוצה של 3 יחידות במתמטיקה, אציין הקבוצה החזקה מתוך 3 קבוצות כאלו שהיו. במשך 3 שנים הייתה לי מורה פרטית במתמטיקה אשר בזכותה גם קיבלתי 100 בבגרות.כמובן שאבא שלי היה גאה.  אחרי התיכון, נשבעתי לעצמי שלעולם לא אגע יותר בשום מקצוע ולא אעסוק בשום מקצוע הדורש עבודה עם מספרים.זאת למרות שאבי ציפה שאהיה מהנדסת או הנדסאית, שיהיה לי מקצוע ריאלי ואני אמרתי לעצמי "על גופתי המתה". הלכתי ללמוד באוניברסיטת חיפה 4 שנים וקיבלתי תואר במדעי הרוח ולמדתי לתעודת הוראה בספרות לחטיבות הביניים ותיכונים. שם לא הייתי צריכה להתעסק במספרים המזעזעים.

מי שאמר "בחיים אל תגיד בחיים" צדק. היום אני חד הורית, שכירה ועצמאית ובמסגרת העסק העצמאי שלי ובעקבות היותי חד הורית, החלטתי שאני צריכה להתנהל נכון מבחינה כלכלית על מנת לפרנס את בתי ברווחה כלכלית. החלטתי לקחת אחריות מכיוון שתמיד גופי התנגד והתכווץ למשמע המילים "חשבון בנק" או "ריביות" או "ניהול כלכלי נכון" או "כלכלת המשפחה" וכיו"ב.

הנגיעה שלי בכל זאת למדעי המספרים מתבטאת בכך שאני קוראת את הספר "אבא עשיר,אבא עני", מנהלת תקציב עיסקי ותקציב משפחתי בטבלאות excel  וכל זאת כי החלטתי לקחת אחריות ואני אומרת לעצמי כל הזמן שעל מנת להיות בעלת עסק מצליחה אני חייבת להתנהל נכון ואני חייבת להיכנס לבנק מדי שבוע, לקחת דפי חשבון, לבדוק ריביות, לסמן מה ירד ולכתוב כל הוצאה. אני מודה ומתוודה שעדיין קורה לי לפעמים שאני ניגשת לבנק או נכנסת לאתר האינטרנט של הבנק , אני מרגישה התכווצות, פחד, חרדה ממה שאני עומדת לראות, גם אם התנהלתי נכון כל החודש.אני רק רואה את כל המספרים על גבי המסך או דף החשבון ומתחילה לנשום בכבדות ועם זאת, אני אומרת לעצמי : "תסתכלי, תפנימי ותביני כי בעתיד יהיה לך ולנויה (בתי) טוב יותר ואת תרגישי סיפוק שהתגברת על המכשול הזה". אני נושמת 3 פעמים כדי לצאת מאזור הנוחות (יותר קל פשוט ללחוץ על "יציאה") , לוחצת על הדפסה, לוקחת מרקר, מסמנת מה ירד, מה נשאר, רושמת בצד מה עומד לרדת.בקיצור, עושה "מחקר" .

היכן ומתי אתם פוגשים בעצמכם את הקשיים הללו? את הרגשת הפחד הזו שמונעת מכם לפעול / לעשות?

כולנו דואליים - המח שלנו מורכב משני חלקים : האונה הימנית והאונה השמאלית.
ליתר קלות, נקרא להן מחציות . 
מורכבות המחציות מוסברת היטב בספר "מסע אל ממלכות פנימיות" אך אני אשלב כאן בין ההסבר בספר לבין איך שאני רואה את זה מהצד שלי ואז כמובן כל אחד ואחת מכם תיקחו את ההסבר למקום שלכם , למקום האישי של כל אחד ואחת מכם אך לפני זה -קיראו את תפקודיה של כל מחצית והחליטו באיזו מחצית אתם נמצאים בחיים :

המחצית הימנית של המח היא :רגשית, רוחנית,חושנית,בעלת יכולת ויזואלית גבוהה,מקורית, יצירתית, מסוגלת לחצות את מגבלות המציאות, מתקשה להתמקד,לסגל משמעת עצמית,לעמוד בלו"ז, להקשיב ליותר מדי מילים,אינה מעשית במיוחד, מדברת עם הידיים כדי להסביר את עצמה, חולמנית ולא תמיד מחוברת למציאות,אוהבת להקשיב למוסיקה בשכיבה ותוך כדי לעשות עוד 5 דברים,אוהבת פעילות גופנית,רואה טלנובלות, נוטה למיסטיקה ולתורת הנסתר , אוהבת לצייר,חסרת סבלנות בזמן הסברים מילוליים ארוכים,מצטיינת בעיבוד מידע בחשיבה ויזואלית, מעדיפה ללמוד דרך חקירה חופשית,נהנית מיחסים אישיים על בסיס רגשי,כשהיא קוראת עיתון היא לא מעסקת בפרטים אלא מתמקדת רק בכותרות וגם ברפרוף,ספונטנית ולא צפויה, חובבת מוסיקת רוק, עליזה למדי ואוהבת להתבדח. מקצועות מתאימים :אסתטיקה,עיצוב,ריפוי,יצירה,אומנות,פוליטיקה, מדריכת טיולים, עיצוב בגדים, משחק ובמה.המחצית הימנית מכילה את הכל ואת כולם ללא אפלייה.לכן, אדם שאצלו המחצית הימנית דומיננטית, יהיה גם חברותי יותר, מקבל ומכיל.
בספר רשום כי "המחצית הימנית היא אתר הנופש המושלם, היא אחראית על שמחת החיים שלנו".
כשאנו עושים כל דבר שאנו אוהבים, אפילו משתטים ומרשים לעצמינו להתנהג לפעמים כמו ילדים, אנו מרגישים בלב שמחת חיים ועל כך אחראית המחצית הימנית. וואלה, המחצית הזו מאפשרת זרימה, קלילות, אהבה, מאפשרת גם להיות רגישים מדי פעם. המחצית הימנית אפילו מאפשרת לנו לעסוק בתחביב ולהפוך אותו למקצוע וכך גם להינות מהתחביב וגם להרוויח את פרנסתנו מהעיסוק במה שאנו אוהבים ובכך,היא מאפשרת לנו להיות שמחים במקום עבודתנו, אפילו אם העבודה היא מהבית. אם אדם סובל במקום עבודתו, הוא מחליט לעשות שינוי ולעסוק במה שהוא אוהבת באמת. לפני כחודש הייתה תכנית בערוץ 2 על בעלי עסקים שפרשו מעיסוקם לאחר לימודים במוסדות להשכלה גבוהה כגון הייטק והפכו למנחים לאופטימיות או מישהי בת 30 עזבה עבודה בהייטק והחליטה להיות לוליינית בקרקס. דוגמא טובה היא גליה מורל שהייתה חברת דירקטוריון ומנהלת כספים בחברת חשמל והפכה למרצה לחשיבה אופטימית ובריאה לחיים. 

מצאתם את עצמכם כאן? אם כן ואם לא, נעבור למחצית השנייה :

המחצית השמאלית של המח היא :רציונאלית, אנליטית, ממוקדת, נדבקת ללו"ז ותמיד מדייקת,אוספת נתונים ומנתחת אותם בחשיבה לוגית,הכל מבוסס על עובדות ועל הגיון,שוללת לחלוטין מיסטיקה ודברים בלתי נראים לעין,מבצע משימות בצורה מתוכננת ושיטתית, זוכרת חומר מילולי, אוהב הוראות ברורות חד משמעיות-אדם כזה בהחלט יכול להיות עורך דין , מבקרת,שופטת,לא מתעסקת עם רגשות יתר על המידה, רעש מפריע לו ללמוד או לקרוא , מאד דיגיטלית, שמרנית וממושמעת, מתוכננת מאד עד הפרט האחרון, לא לוקחת סיכונים , בעלת חשיבה טורית, ליניארית,ישרה, ללא נטיות ימינה או שמאלה , מקובעת, היעדר חוש הומור. מקצועות מתאימים :שופט,מתמטיקאי, ביולוגיה, רפואה, עריכת דין, ספרנות,בנקאות, חוקר מעבדה.
בספר כתוב כי "המחצית השמאלית היא הפרקטית, המסודרת, המתווה תכנית עסקית ודרכי פעולה, המייעצת לנו בענייני כספים, יעדים ומשמעת. כדאי לשאול לדעתה." הכוונה היא שכאשר אנו צריכים ייעוץ בתחום אשר נראה לנו מסובך להבנה אך אנו רוצים לעסוק בו או חייבים מכורח הנסיבות אז אנו פונים למשל  : רואה חשבון לעסק שייתן לנו ייעוץ  לעסק או למאמן אישי בתחום כלכל המשפחה שאצלם המחצית השמאלית בתחומים אלה היא חזקה ולאחר שנשאל לדעתם או נעבור אצלם אימון אישי גם אנו נוכל לעשות זאת! אותו הדבר לגבי דיאטה-אם קשה לאדם אשר מטרתו היא לרזות על ידי הסדרת משמעת והצבת גבולות לעצמו,הוא מצטרף לקבוצה או לוקח תזונאי/ת אשר מייעץ לו, נותן לו תפריט מתאים להרגלי האכילה שלו. לאחר שהאדם מסגל לעצמו את ההרגלים החדשים ומכאן, יוצר לעצמו סינפסות חדשות-מחשבות חדשות המעוררות רגשות חדשים, הוא כבר כובש כל פעם יעד אחד, למשל, כל פעם 2 ק"ג עד שמגיע למטרת היעד, למשל, הורדת 10 ק"ג ב-3 חודשים. זו רק דוגמא.

וכאן-מצאתם את עצמכם ? 

כבר ציינתי שהמח שלנו הוא מחלקת ייצור מחשבות ושאנחנו מנהלי הייצור ? 
אז כן, אתה הוא מנהל הייצור של מוחך ואתה יכול לשלוט בעובדים של מחלקת הייצור הזו שהם התאים העצביים במח אשר מתחברים לסינפסות . אתה יכול לפטר עובדים ולקבל עובדים חדשים -סינפסות חדשות, כמובן, אחרי ראיון עבודה ממוקד ומפורט - ליה גולדן.

אנחנו דואליים. דואליות היא שניות, מהמילה "שניים";דו=שניים.בכל אחד מאיתנו קיים המח האנליטי -האונה השמאלית והמח החופשי-האונה הימנית. השאלה היא כמה אנחנו מקבלים או מתנגדים לדואליות שלנו.
אני,למשל כבר מתחילה לקבל שאני דואלית. יש בי הרבה מהאונה הימנית אך יש בי גם מהאונה השמאלית;באונה הימנית שלי אני מאד רוחנית ונוטה למיסטיקה וגם מתקשרת, באונה השמאלית שלי אני לומדת להיות יותר ממוקדת, לא להתפזר, לנהל לו"ז מסודר, לדייק ויחד עם זאת קיים בי חלק מולד של האונה השמאלית-אני מאד משימתית, אצלי הטווח שבין מתן ההוראה לביצוע הוא קצר ביותר. אני מקבלת עליי משימה וניגשת ישר לעניין.

החלטת לתקשר? מצוין. אל תתנגד/י. את/ה מסוגל/ת לכך. כל אחד מסוגל.
את רוצה ללמוד עריכת דין למרות שאת יותר חופשיה ו/או וקשה לך להתבטא ? נהדר, אמצי לעצמך סינפסות שאת יכולה לעשות זאת.

משפט יפה שאהבתי בספר "מסע אל ממלכות פנימיות" הוא :
"שמחת חיים נובעת מהחיבור בין שתי המחציות ".אם אנו חיים רק לפי מחצית אחת, הרי שאנו חצי בן אדם, אין שלמות, אנו לא מקבלים את מי שאנו, רוצים לעשות/ לפעול אך לא מאמינים בעצמינו, מתנגדים ליכולת ולרצון שלנו.
כל אחד מאיתנו הוא אדם שיכול גם לחשוב וגם להרגיש, גם לשמוח וגם להיות עצוב, גם להיות ספונטני וגם להיות מתכונן לפרטים. למה לתת עדיפות רק למחצית אחת ? ששתיהן תפעלנה! 

ולגבי עבודה וקריירה - אם רק תחברו בין 2 המחציות, תוכלו גם לעסוק במה שאתם אוהבים וגם להתפרנס מכך.
דוגמא עליי : 
נסיוני הרב כולל 18 שנות נסיון בניהול משרד. ביולי 2012 עזבתי עבודה בחיפה כמנהלת משרד מכירות. קצת לפני שעזבתי, החלטתי להקים עסק משלי-רעיון שהתבשל במוחי שנתיים. פתחתי עסק קטן מהבית לשירותי משרד. משהו לא זז, העסק לא זז, לא היו לי לקוחות. באותו הזמן קרו לי גם חוויות נדירות מעולם המיסטיקה שהעלו בי רגש שהיה אצלי בעבד. כאמור, סינפסות ותיקות מחזירות מחשבות ורגשות גם מהעבר. במהלך כל השנים הייתי מסוגלת להסתכל על בן אדם ולהעביר לו מסר כלשהו לגבי תחום כלשהו בחייו. לאחר שחקרתי את העניין עם ידיד טוב, הבנתי שאני מתקשרת. תמיד היה לי חיבור למיסטיקה והחיבור הזה התעורר במהלך חוויות שונות שקרו לי בגיל 16 (היום אני כמעט בת 35 ) וחזרו להופיע. הפכתי את העסק על פניו לתחום התקשור והרוחניות. בצד שמאל למעלה בדף, תוכלו להצטרף לדף העיסקי שלי בפייסבוק Golden Spirit .
התחלתי להתעמק בנושא, לקדם את הדף, לתקשר, להעלות סטטוסים אך משהו הפריע לי . הפריע לי שהייתי מעופפת יתר על המידה ושמתי לב שאני לומדת עד השעות הקטנות של הלילה כיצד לבנות אתרים, דפי נחיתה, שפת תכנות HTML באינטרנט, כל הקשור לאינטרנט וחבריו-פייסבוק,גוגל,בלוגים, דפי נחיתה,קידום עסקים.
התחלתי לעבור תהליך מיתוג לעסק עם מעצב גרפי שהוא גם במקרה סוג של מאמן עסקי . תוך כדי תהליך הבנתי מה בוער בעצמותיי ואיך אני צריכה לנחות בעצמי אל הקרקע. אני פשוט חולת רשת-אינטרנט כמובן.
אז העסק שלי ממותג היום ושמו הוא BOOMBUZZ קידום עסקים באינטרנט והדף העסקי הרוחני נשאר בגדר תחביב. כמובן שאני עדיין ממשיכה לתת טיפים ולהעביר מסרים. בתחום הקידום באינטרנט-אני עובדת בימים אלה על תשתיות שיווק. היו לי מספר לקוחות ואציין לקוחות מרוצים. כיום אני גם שכירה בתחום הפרסום-עובדת בעיתון מקומי וגם עצמאית ומאד אוהבת את תחום הפרסום. אני שמחה כשאני רואה בעל עסק מחייך בעקבות הפרסום שלי.

אז כן, אני מודה שאני גם אנליטית, מנתחת, משימתית-מוציאה ישר אל הפועל לאחר שקיבלתי החלטה,כבדה במקצת-פעילות האונה השמאלית ואני גם רוחנית מאד, לומדת להיות יותר קלילה וחופשיה למרות שיש לי חוש הומור ואני מאד אוהבת לצחוק וגם עדיין לומדת כמה דברים מהמחצית השמאלית שלי-להתמקד, לדייק , לשמור על לו"ז ולנהל זמן תקין. מכאן ומכאן, משני צדי המתרס, אני שומרת על עצמי ומקבלת את עצמי, את ליה ואני ואתם נוכל לעשות את כל אשר נרצה ונחפוץ אם רק נבין שכולנו בעצם שניים.


מאחלת לכם שבוע קסום וחג ל"ג בעומר שמח!ממליצה לכם בחג זה לשרוף הרגלים ישנים ולאמץ דפוסי התנהגות ובעיקר חשיבה-חדשים!!!

כאשר תקבל/י את הדואליות שבך, תוכל/י לחיות כאדם שלםליההוסף רשומת תגובה